CUSTOM KIT for Miami Club Chair
The Miami Club Chair embodies clean lines and thoughtful angles with its box frame and striated rope design. Its rust free aluminum frame is expertly hand wrapped with premium all-weather olefin rope in a silver-grey finish, and features a box frame with pinched back leg detail.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast outdoor rope | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L36″ x D35″ x H28″ |
| Weight | 40 lbs. |
| Arm Height | 27 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Miami Daybed
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 67 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Coffee Table
Miami Adjustable Chaise | Frame SKU
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 12 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Barstool | Frame SKU
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Daybed in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 67 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Cushionless Chaise
Miami Armless Club Chair
CUSTOM KIT for Miami Barstool
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.2 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Dining Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24.5 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Dining Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24.5 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Ottoman | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.