Miami Sofa | Frame SKU
The Miami Sofa embodies clean lines and thoughtful angles with its box frame and striated rope design. Its rust free aluminum frame is expertly hand wrapped with premium all-weather olefin rope in a silver-grey finish, and features a box frame with pinched back leg detail.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast outdoor rope | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L91″ x D35″ x H28″ |
| Weight | 75 lbs. |
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Miami Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Dining Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24.5 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Ottoman | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Cushionless Chaise
Miami Adjustable Chaise in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 12 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Barstool
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.2 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Chaise
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 12 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Sofa
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 98.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Ottoman in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27.95 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami End Table
Miami Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Rendondo Outdoor Sofas
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Santa Monica Outdoor Sofa
| Dimensions | 36 × 85.75 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Novara XL Sofa
| Dimensions | 37 × 107 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Mulia Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mia XL Sofa
| Dimensions | 37 × 112 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Praia Outdoor Sofa
| Dimensions | 35.75 × 91.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 90 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capella Swivel Outdoor Daybed
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.