Miami Barstool | Frame SKU
The Miami Barstool embodies clean lines and thoughtful angles with its linear frame and striated rope design. Its rust free aluminum frame is expertly hand wrapped with premium all-weather olefin rope in a silver-grey, and is finished with a frost white tapered leg.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast outdoor rope | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L26″ x D26″ x H42″ |
| Arm Height | 37 in. |
| Seat Height | 32.5 in. |
| Weight | 25 lbs. |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Miami Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Armless Club Chair
Miami Sofa in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 98.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Club Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Barstool
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.2 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Barstool in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.2 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Cushionless Chaise
CUSTOM KIT for Miami Chaise
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 12 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Sofa
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 98.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Ottoman
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27.95 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Redondo Outdoor Loveseats
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Coronado Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.4 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Dana Wing Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Coronado Barstool | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Dana Dining Chair
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Vegas Stackable Sling Dining Chair
Naples End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.