Miami Cushionless Chaise
Distinctive angles are punctuated with surprisingly organic curves in the Miami, creating a sculptural effect that feels more like art than outdoor furniture. A fully welded, powder-coated aluminum frame is expertly hand-wrapped with premium all-weather olefin rope, ensuring this piece will endure the elements, while its ergonomic design cradles its user for ultimate lounging.
Product Details
| Fully welded, powder coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant, colorfast outdoor rope in Frost | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L77″ x W28″ x H24″ |
| Weight | 32 lbs. |
| Seat Height | 16 in. |
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 77 × 28 × 24 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Miami Dining Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24.5 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Barstool
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.2 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Sofa | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Club Chair in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Ottoman
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 27.95 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Daybed in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 67 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Sofa in Echo Ash w/ Self Welt
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 98.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Coffee Table
CUSTOM KIT for Miami Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Miami Barstool | Frame SKU
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 42 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Miami Sofa
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 98.43 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Miami |
| Features | Fabric |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Symi Outdoor Swivel Daybed
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Aventura Outdoor Swivel Chair
Mulia Outdoor Swivel Chair
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Ibiza Outdoor Chaise
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.