CUSTOM KIT for Montecito Armless Club Chair
Expertly wrapped in a rich Cognac multi-colored weave, Montecito Armless Club Chair mimics natural materials with low maintenance in durable virgin resin wicker. Absolute comfort is provided with its generously sized frames and advanced seating support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Cognac | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L32″ x D35″ x H35″ / 40 lbs |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
STOCK KIT for Montecito Corner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.6 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Counter Stool in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Armless Club chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Ottoman
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 31 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito End Table
Montecito Armless Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Club Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Armless Dining Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 19 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Armless Side Dining Chair
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 19 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Counterstool
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Chaise
Hugo Outdoor Chaise
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Origami Outdoor Chair
| Dimensions | 36 × 33 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt |
| Color | Grey, White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Vero Outdoor Swivel Chair
Trieste Outdoor Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.