Montecito Club Chair | Frame SKU
Expertly wrapped in a rich Cognac multi-colored weave, the Montecito Club Chair mimics natural materials with low maintenance in durable virgin resin wicker. Absolute comfort is provided with its generously sized frame and advanced seating support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Cognac | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | W35″ x D35″ x H35″ / 45 lbs |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Montecito End Table
CUSTOM KIT for Montecito Chaise
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Barstool
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.3 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Loveseat in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Dining Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26.5 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Swivel Rocking Club Chair
Montecito Club Swivel Chair | Frame SKU
Montecito Sofa in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 106 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Club Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Armless Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Counterstoool | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Chaise
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Vero Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Swivel Chair
Savaii Outdoor Swivel Chair
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.