Montecito Adjustable Chaise | Frame SKU
Expertly wrapped in a rich Cognac multi-colored weave, Montecito Chaise mimics natural materials with low maintenance in durable virgin resin wicker. Absolute comfort is provided with its generously sized frames and advanced seating support, with 5 adjustable positions for ultimate relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Cognac | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L79″ x W31″ x H28″ / 60 lbs |
| Seat Height | 16 in. |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Montecito Swivel Rocker Club Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
Montecito Armless Dining Chair in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 19 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Right Arm Facing Montecito Loveseat
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Chaise
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Sofa in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 106 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Armless Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Mid Sofa | Frame SKU
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Loveseat in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Montecito Corner
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.6 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Sectional | Frame SKU
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Tanah Outdoor Swivel Chair
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Savaii Outdoor Swivel Chair
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Chaise
| Dimensions | 82.75 × 31.5 × 34.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Calypso Outdoor Swivel Chair
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Beachcroft Outdoor Swivel Lounge with Cushion
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.13 × 34 × 35.38 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.