Pietra Chaise | Frame SKU
Informed by mid-century design, Pietra Chaise incorporates the best of classic proportions with modern materials. Inspired by the subtle tones of natural stone, this piece is rendered in a matte Graphite aluminum with a vary-colored Shale all-weather rope. It features a rounded tube frame, with plush cushions and 5 adjustable positions for comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Graphite Finish | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant colorfast rope in Stone grey | Yes |
| Weather-resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash without welt | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L78″ x W28″ x H16″ |
| Weight | 37 lbs. |
| Seat Height | 16 in. |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 28 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pietra Armless Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Dining Chair in Echo Ash, No Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22.63 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Club Chair | Frame SKU
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Barstool | Frame SKU
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Counterstool in Echo Ash, No Welt
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.25 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Coffee Table
Pietra Barstool in Echo Ash, No Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.38 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Ottoman in Echo Ash, No Welt
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26.57 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Club Chair
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 26.5 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Armless Side Dining Chair
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19.38 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Carmel Outdoor Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 22.13 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.