Pietra Club Chair | Frame SKU
Informed by mid-century design, Pietra Club Chair incorporates the best of classic proportions with modern materials. Inspired by the subtle tones of natural stone, this piece is rendered in a matte Graphite aluminum with a vary-colored Shale all-weather rope. It features a rounded tube frame and mid-rise back, that is perfectly scaled for smaller spaces and casts a compelling profile.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Graphite Finish | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant colorfast rope in Stone grey | Yes |
| Weather-resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash without welt | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L27″ x D31″ x H30″ |
| Weight | 24 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Pietra Armless Side Dining Chair
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19.38 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Ottoman
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26.57 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Counterstool
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.25 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Sofa | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Chaise in Echo Ash, No Welt
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 28 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grey |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Loveseat in Echo Ash, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 61.13 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Sofa
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 86.81 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Club Chair in Echo Ash, No Welt
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 26.5 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Club Chair
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 26.5 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Dining Chair
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22.63 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Coffee Table
Pietra Ottoman | Frame SKU
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Danson Swivel Lounge with Cushion (Set of 2)
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 35.5 × 37.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Resin |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Mulia Outdoor Swivel Chair
Ibiza Outdoor Chair
| Dimensions | 37 × 31 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Calypso Outdoor Swivel Chair
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Vero Outdoor Swivel Chair
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.