CUSTOM KIT for Pietra Sofa
Informed by mid-century design, the Pietra Sofa incorporates the best of classic proportions with modern materials. Inspired by the subtle tones of natural stone, this piece is rendered in a matte Graphite aluminum with vary-colored Shale all-weather rope. It features a rounded tube frame and mid-rise back, that is perfectly scaled for smaller spaces and casts a compelling profile.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Graphite Finish | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant colorfast rope in Stone grey | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash without welt | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L87″ x D31″ x H30″ |
| Weight | 55 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 86.81 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pietra Armless Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Coffee Table
Pietra Sofa in Echo Ash, No Welt
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 86.81 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Ottoman | Frame SKU
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Chaise in Echo Ash, No Welt
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 28 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grey |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Counterstool in Echo Ash, No Welt
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.25 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Armless Side Dining Chair
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19.38 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Ottoman in Echo Ash, No Welt
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 26.57 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Dining Chair
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22.63 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Sofa | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Barstool in Echo Ash, No Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.38 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Loveseat | Frame SKU
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 93 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.54 × 78.58 × 31.46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mia XL Sofa
| Dimensions | 37 × 112 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Novara XL Sofa
| Dimensions | 37 × 107 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Palermo High Back Sofa
| Dimensions | 34 × 78 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Palermo Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 95 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!




Reviews
There are no reviews yet.