Pietra Loveseat in Echo Ash, No Welt
Informed by mid-century design, the Pietra Loveseat incorporates the best of classic proportions with modern materials. Inspired by the subtle tones of natural stone, this piece is rendered in a matte Graphite aluminum with vary-colored Shale all-weather rope. It features a rounded tube frame and mid-rise back, that is perfectly scaled for smaller spaces and casts a compelling profile.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Graphite Finish | Yes |
|---|---|
| Wrapped in weather-resistant colorfast rope in Stone grey | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Echo Ash without welt | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L62″ x D31″ x H30″ |
| Weight | 45 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 61.13 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pietra Barstool in Echo Ash, No Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.38 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Loveseat
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 61.13 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Chaise in Echo Ash, No Welt
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 28 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grey |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Coffee Table
CUSTOM KIT for Pietra Barstool
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.38 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Dining Chair in Echo Ash, No Welt
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 22.63 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Club Chair | Frame SKU
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Armless Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Club Chair in Echo Ash, No Welt
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 26.5 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Armless Side Dining Chair
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19.38 × 32 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Pietra Sofa
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 86.81 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Pietra Ottoman | Frame SKU
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Provence Loveseat | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Hyland Wave Outdoor Glider Loveseat
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Coastline Bay Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 71 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Series Features | Brown resin wicker woven on an aluminum frame. High performance Nuvella fabric. Stainless steel hardware. Two throw pillows included with loveseat, four throw pillows included with sofa. |
| Brand | Ashley Furniture |
Amora Outdoor Loveseat with Cushion
Clare View Loveseat with Cushion
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32 × 55.5 in |
| Color | Beige, Brown, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Collection features durable eucalyptus wood with an antiqued teak color paint finish. The finish is done in 5 steps: stain, sealer, glaze and 2 top-coats of paint. All with high performance Nuvella fabric. Rectangular dining table is 81″ x 42″. For the bar table set, the 42″ x 42″ table can be used to make both 3-piece and 5-piece sets. Assembly required on all skus. P801-854 has 4 throw pillows included; P801-877 has 2 throw pillows included. |
| Brand | Ashley Furniture |
Montecito Curve Loveseat | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Redondo Outdoor Loveseats
Laguna Loveseat | Frame SKU
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Provence Loveseat in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 51.77 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.