Playa Daybed
Sunset West’s Playa Daybed offers a tropical respite perfect for two. Wrapped in resin wicker with a Natural finish, this domed daybed features plush cushions and woven privacy panel, inviting sumptuous relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in HDPE resin wicker in Heathered Natural | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Soothe Pearl – 5 x 22″ back pillows and 1 seat cushion included | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Dimensions | L71″x D71″x H76″ |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 121 lbs. |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 76 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
CUSTOM KIT for Playa Counter Stool
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.62 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Oversized Club Chair
| Dimensions | 37 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Daybed in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71 × 71.26 × 76 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Dining Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 21.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.62 × 33 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Barstool in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.62 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Playa Oversized Club Chair
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Oversized Club Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 70.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Playa Loveseat
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Loveseat in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Dining Chair | Custom kit
| Dimensions | 25 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Chair
| Dimensions | 31.5 × 38 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Aventura Outdoor Swivel Chair
Calypso Outdoor Swivel Chair
Novara Club Chair
| Dimensions | 37 × 35 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Carmel Outdoor Arm Chair
| Dimensions | 23.75 × 23 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo Sling Club Chair
| Dimensions | 28.5 × 30 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Ibiza Outdoor Chaise
Savaii Outdoor Swivel Chair
Coastal Living Outdoor San Clemente Chaise Lounge
| Dimensions | 83 × 31 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown, Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Wood |
| Style | Coastal |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
| Dimensions | 26 × 26 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal AluminumCharcoal Round Rope |
| Style | Coastal |
| Collection | Coastal Living Outdoor |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.