Playa Loveseat in Soothe Pearl w/ Flange Welt
Sunset West’s Playa Mid Sofa features deep seating with an oversized frame and track arm for sumptuous comfort. Sink into its plush pillow cushions for luxurious relaxation. Crafted with Resin wicker in a Natural finish, bring a tropical feel to any outdoor space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Heathered Natural | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Soothe Pearl, with scatter back pillows and bench cushion | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L81″ x D27″x H30″ |
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 101 lbs. |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Playa Oversized Swivel Club Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
Playa Oversized Club Chair in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 70.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT Playa Oversized Swivel Club Chair
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 49.61 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Playa |
| Features | Swivel |
Playa Sofa in Soothe Pearl w/ Flange Welt
| Weight | 132.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 112.6 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Oversized Club Chair
| Dimensions | 37 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Playa Loveseat
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 81.1 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Dining Chair | Custom kit
| Dimensions | 25 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Playa Counter Stool
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23.62 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Playa Mid Sofa
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Playa |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Daybed
| Dimensions | 53 × 70.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Santa Monica Outdoor Sofa
| Dimensions | 36 × 85.75 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 95 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Talon Outdoor Sofa
| Dimensions | 38.5 × 87.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bali Outdoor Daybed
| Dimensions | 68 × 57 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Lava |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Beachcroft Outdoor Sofa with Cushion
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.75 × 34.63 × 82.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tanah Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.5 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Atlas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34.75 × 70 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.54 × 78.58 × 31.46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.