CUSTOM KIT for Monterey Loveseat
The Monterey Loveseat incorporates organic lines with a stately frame for a handsome statement outdoors. Monterey is constructed in long-lasting aluminum, with an Espresso powder coat and Old World Copper Rub, for a beautiful look and finish that will stand the test of time with minimal maintenance.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame in Old World Copper finish. | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions. | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Stone with self welt. | Yes |
| Adjustable feet. | Yes |
| Commercial Quality Construction. | Yes |
| Dimensions | L56″ x D34″ x H39″ |
| Weight | 68 lbs. |
| Arm Height | 24.5 in. |
| Seat Height | 19 in. |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monterey Barstool in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 23.43 × 50 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Swivel Dining Chair in Linen Stone w/ Selt Welt
Monterey End Table
Monterey Chaise Lounge in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 29 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Armless Club Chair | Stocked kit
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey dining Swivel Rocker | Frame SKU
Monterey Dining Chair in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.43 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Double Chaise in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Ottoman | Stocked kit
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey Barstool | Frame SKU
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 50 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Monterey 48″ Dining Table
CUSTOM KIT for Monterey Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 29.53 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Coastline Bay Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 71 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Series Features | Brown resin wicker woven on an aluminum frame. High performance Nuvella fabric. Stainless steel hardware. Two throw pillows included with loveseat, four throw pillows included with sofa. |
| Brand | Ashley Furniture |
Amora Outdoor Loveseat with Cushion
Hillside Barn Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 35.38 × 55 in |
| Color | Brown, Gray/Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Series Features | Weatherwood. Synthetic material that looks like wood. Nuvella premium high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. Aluminum table supports. Loveseat includes 2 throw pillows and sofa includes 4 throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hallow Creek Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 37 × 52 in |
| Color | Brown, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Weatherwood. Synthetic material that looks like wood. Stainless steel hardware. Assembly required. Aluminum table supports. Nuvella premium high performance fabric. Loveseat includes 2 throw pillows and sofa includes 4 throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Provence Loveseat | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
Redondo Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Hyland Wave Outdoor Glider Loveseat
Redondo Loveseat in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Emmeline Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 35 × 53.5 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | Mega Tuff HDPE brown “wood look” frames. High performance Nuvella beige fabric. It won’t rust, chip or peel. Stainless steel hardware. Assembly required. P420-835, -838 have two throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Outdoor Loveseats
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.