STOCK KIT for Havana LAF Loveseat
Crafted in the highest quality comfort and durability, The Havana Sectional captures the relaxed nature of outdoor living with its organic texture and ample proportions. Featuring a premium all-weather wicker in a rich Aged Tobacco, Havana spans multiple design styles and offers a prominent seating and dining statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Weathered Tobacco Leaf | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L106″ x D35″ x H35″ |
| Weight | 126 lbs. |
| Arm Height | 25 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Havana Round Daybed in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.29 × 68.5 × 29 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Adjustable Chaise | Frame SKU
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 31 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Armless Side Dining Chair
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Armless Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.9 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Dining Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Swivel Club Rocker in Canvas Flax w/ Self Welt
Havana Sectional | Frame SKU
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Havana Ottoman | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Barstool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19 × 44 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Havana Swivel Rocking Club Chair
CUSTOM KIT for Havana Counterstool
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 19 × 40 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Havana |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 42 × 65.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Right Arm Loveseat
| Dimensions | 42 × 65.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Coronado Corner
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36.6 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Loveseat
| Dimensions | 41.5 × 65.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Right Arm Loveseat
| Dimensions | 43.5 × 69 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 42 × 42 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Wailea Outdoor Corner Chair
| Dimensions | 34.5 × 34.5 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Left Arm Cuddler
| Dimensions | 41.5 × 63 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Avanni Outdoor Armless Chair
| Dimensions | 41.5 × 31 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Coronado Sectional | Frame SKU
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Wedge
| Dimensions | 38.5 × 35.75 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Organic Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.