Coastal Teak Sofa in Canvas Canvas, No Welt
Sunset West’s Coastal Teak Sofa is a beautifully contemporary take on a classic. Our unique multi-step finish gives the natural wood a warm grey color, complementing our other collections for the perfectly curated coastal design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| 100% Natural Teak wood frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Canvas | Yes |
| Dimensions | L90″ x D35″ x H31″ |
| Weight | 135 lbs. |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.13 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coastal Teak 72″ Dining Table
Coastal Teak Rectangular Coffee Table
Coastal Teak Dining Bench in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.72 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak Dining Table with Leaf Extension
Coastal Teak X Bookcase
FRAME ONLY for Coastal Teak Bench
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak Sofa | Frame SKU
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coastal Teak Bench
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.72 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coastal Teak Sofa
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.13 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Coastal Teak Club Chair
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak Sofa Table
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 18 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Storage |
Coastal Teak Club Chair in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Montaigne Outdoor Sofa
| Dimensions | 37 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Atlas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34.75 × 70 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Mulia Outdoor Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Mia XL Sofa
| Dimensions | 37 × 112 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Isola Outdoor Sofa
| Dimensions | 38 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bali Outdoor Daybed
| Dimensions | 68 × 57 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Lava |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Solana Outdoor Sofa
| Dimensions | 40.5 × 92 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Novara XL Sofa
| Dimensions | 37 × 107 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.