CUSTOM KIT for Coastal Teak Sofa
Sunset West’s Coastal Teak Sofa is a beautifully contemporary take on a classic. Our unique multi-step finish gives the natural wood a warm grey color, complementing our other collections for the perfectly curated coastal design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| 100% Natural Teak wood frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Canvas | Yes |
| Dimensions | L90″ x D35″ x H31″ |
| Weight | 135 lbs. |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.13 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coastal Teak X End Table
Coastal Teak Dining Bench in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.72 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak 94″ Trestle Dining Table
Coastal Teak Dining Table with Leaf Extension
Coastal Teak Sofa | Frame SKU
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak Sofa Table
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 18 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Storage |
CUSTOM KIT for Coastal Teak Bench
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17.72 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak 56″ Round Dining Table
Coastal Teak X Bookcase
Coastal Teak 72″ Dining Table
Coastal Teak Sofa in Canvas Canvas, No Welt
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.13 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak End Table
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Smoked Truffle Outdoor |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Tanah Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.5 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Milano Outdoor Sofas
Palermo High Back Sofa
| Dimensions | 34 × 78 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Atlas Outdoor Sofa
| Dimensions | 34.75 × 70 × 31.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Leilani Outdoor Sofa
| Dimensions | 31 × 72 × 28.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Nodi Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 73.25 × 26.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Capella Swivel Outdoor Daybed
Palermo Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 95 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.