Coastal Teak End Table
Sunset West’s Coastal Teak Club Chair is a beautifully contemporary take on classic teak furnishings. Its open silhouette and sleek, angular lines are thoughtfully complemented with seamless joinery. Our unique multi-step finish gives the natural wood a warm grey color, complementing our other collections for the perfectly curated coastal design.
Product Details
| Solid Teak wood frame | Yes |
|---|---|
| Hand applied Coastal Teak Finish | Yes |
| Some Assembly Required | Yes |
| Dimensions | L22″ x W22″ x H22″ |
| Weight | 25 lbs. |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 22 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coastal Teak 94″ Trestle Dining Table
FRAME ONLY for Coastal Teak Bench
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak X Bookcase
Coastal Teak Dining Table with Leaf Extension
Coastal Teak 72″ Dining Table
Coastal Teak Club Chair | Frame SKU
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak Sofa Table
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 18 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Storage |
Coastal Teak 91″ Dining Table
Coastal Teak 56″ Round Dining Table
Coastal Teak Sofa | Frame SKU
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Coastal Teak Rectangular Coffee Table
CUSTOM KIT for Coastal Teak Club Chair
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coastal Teak |
| Features | Fabric |
Tambora Outdoor Accent Table
Tambora Outdoor Cocktail Table
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Maya Outdoor Accent Table
Bellino Chat Table
| Dimensions | 42 × 42 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Concrete, Customizable |
| Style | Modern |
Stillwater Outdoor Cocktail Table
Grenada Outdoor Accent Table
Danson Outdoor Coffee Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 18.13 × 35.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair with 2 table options. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Tables have an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kai Outdoor Accent Table
Rochelle Outdoor Side Table
Bari C Table
| Dimensions | 18.25 × 12.75 × 21.25 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Voile Outdoor Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!




Reviews
There are no reviews yet.