Manhattan Sofa | Frame SKU
The Manhattan Sofa from Sunset West incorporates organic curves and sleek lines for a transitional take on outdoor living. Featuring a mid-rise back, its elegantly curved frame is expertly wrapped in all-weather premium resin wicker in Dove Grey.
Product Details
| Dimensions | L90″ x D35″ x H36″ / 65 lbs Arm Height 26″ / Seat Height 18.5″ |
|---|
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Manhattan Barstool | Frame SKU
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Dining Chair | Stocked kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 36.5 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Barstool | Stocked kit
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Counter Stool | Stocked kit
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Barstool | Custom kit
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 36.5 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Chaise Lounge | Stocked kit
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Club Chair | Stocked kit
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Palermo Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 95 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Palermo High Back Sofa
| Dimensions | 34 × 78 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Solana Outdoor Sofa
| Dimensions | 40.5 × 92 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Bali Outdoor Daybed
| Dimensions | 68 × 57 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Lava |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Maldives Outdoor Sofa
| Dimensions | 28 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Praia Outdoor Sofa
| Dimensions | 35.75 × 91.5 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Oat |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Isola Outdoor Sofa
| Dimensions | 38 × 80 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Ibiza Outdoor Sofa
| Dimensions | 36.54 × 78.58 × 31.46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Teak |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Catalonia Outdoor Sofa
| Dimensions | 31.5 × 83.8 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sun Washed |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Sarene Outdoor Sofa
| Dimensions | 42.5 × 88.25 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Monterey Outdoor Sofa
| Dimensions | 42 × 90 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.