Manhattan Club Chair | Stocked kit
The Manhattan Club Chair from Sunset West incorporates organic curves and sleek lines for a transitional take on outdoor living. Featuring a mid-rise back, its elegantly curved frame is expertly wrapped in all-weather premium resin wicker in Dove Grey.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Dove Grey | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Canvas | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L32″ x D35″ x H36″ / 40 lbs Arm Height 26″ / Seat Height 18.5″ |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Manhattan Chaise Lounge | Custom kit
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 36.5 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Dining Chair | Custom kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 36.5 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Ottoman | Frame SKU
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Counter Stool | Custom kit
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Dining Chair | Stocked kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 36.5 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Chaise Lounge | Stocked kit
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Barstool | Stocked kit
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Counter Stool | Stocked kit
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Symi Outdoor Swivel Daybed
Mulia Outdoor Swivel Chair
Hugo Outdoor Chaise
Aventura Outdoor Swivel Chair
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Mia Club Chair
| Dimensions | 37 × 40 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Coastal |
Trieste Outdoor Chair
| Dimensions | 41.5 × 37.75 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Exteriors |
| Features | Fabric |
Trieste Outdoor Swivel Chair
Palermo High Back Club Swivel Rocker
| Dimensions | 34 × 30 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal, Rocking, Swivel |
| Style | Transitional |
Savaii Outdoor Swivel Chair
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.