Manhattan Counter Stool | Custom kit
The Manhattan Counter Stool from Sunset West incorporates organic curves and sleek lines for a transitional take on outdoor living. Featuring a mid-rise back, its elegantly curved frame is expertly wrapped in all-weather premium resin wicker in Dove Grey.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Wrapped in virgin HDPE Resin Wicker in Dove Grey | Yes |
| Sunset West Progressive Springing System Technology | Yes |
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Linen Canvas | Yes |
| Non-marking plastic glides | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L20″ x D24″ x H41″ |
| Weight | 23 lbs. |
| Seat Height | 26 in. |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Manhattan Club Chair | Stocked kit
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Ottoman | Frame SKU
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Barstool | Stocked kit
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Counter Stool | Stocked kit
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Club Chair | Custom kit
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Chaise Lounge | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 30 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Dining Chair | Custom kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 36.5 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Club Chair | Frame SKU
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Manhattan Barstool | Frame SKU
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Manhattan |
| Features | Fabric |
Dana Wing Chair | Custom kit
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 43 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Naples End Table
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Naples Rectangular 36 x 64 Dining Table
Laguna Resort King Daybed | Frame SKU
| Weight | 350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 85 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Milano Armless Club Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 37 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Aluminum |
| Style | Contemporary |
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Laguna Swivel Club Rocker
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.5 × 38 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown, White |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.