Redondo Coffee Table
The Redondo Coffee Table blends modern and industrial sensibility into one striking design for a wonderfully versatile occasional piece. Crafted in powder coated aluminum, the Newport features a slat table top and linear frame in a hand-brushed Slate finish.
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L54″ x W33″ x H18″ |
| Weight | 38 lbs. |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Redondo Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
STOCK KIT for Redondo RAF Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Adjustable Double Sling Chaise
Redondo Barstool | Frame SKU
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Dining Chair in Cast Silver, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.51 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Club Chair | Frame SKU
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo 90″-120″ Extension Table
CUSTOM KIT for Redondo Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Bari C Table
| Dimensions | 18.25 × 12.75 × 21.25 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Beachcroft Outdoor Coffee Table
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 18.38 × 48.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Maya Outdoor Accent Table
Trevi XL 70×32″ Rectangular Fire Pit
| Dimensions | 32 × 70 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Trevi End Table
| Dimensions | 20.5 × 20.5 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Hyannis Outdoor Cocktail Table
Danson Outdoor Coffee Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 18.13 × 35.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair with 2 table options. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Tables have an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Miramar Outdoor Cocktail Table
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Stillwater Outdoor Cocktail Table
Grenada Outdoor Accent Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!





Reviews
There are no reviews yet.