CUSTOM KIT for Redondo Loveseat
The Redondo Loveseat blends modern and industrial sensibility into one striking design. Informed by mid-century design elements, the Redondo features a low back and smart, linear frame. Crafted in powder coated aluminum in a hand-brushed Slate finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Cast Silver | Yes |
| Adjustable Non-Marring Feet | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Dimensions | L65″ x W35″ x H31″ |
| Weight | 65 lbs. |
| Arm Height | 28 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Redondo Counter Stool | Frame SKU
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 41 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Curved Sofa in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.33 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Right Arm Facing Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61.42 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Bench | Stocked kit
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Corner
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34.65 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Bench | Frame SKU
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo 60″ Round Dining Table
Redondo Coffee Table
Redondo Swivel Club in Cast Silver, No Welt
Redondo Sectional in Cast Silver, No Welt
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 96.07 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Redondo Sectional | Frame SKU
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Hyland Wave Outdoor Glider Loveseat
Amora Outdoor Loveseat with Cushion
Hallow Creek Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 37 × 52 in |
| Color | Brown, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Weatherwood. Synthetic material that looks like wood. Stainless steel hardware. Assembly required. Aluminum table supports. Nuvella premium high performance fabric. Loveseat includes 2 throw pillows and sofa includes 4 throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hillside Barn Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 35.38 × 55 in |
| Color | Brown, Gray/Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Series Features | Weatherwood. Synthetic material that looks like wood. Nuvella premium high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. Aluminum table supports. Loveseat includes 2 throw pillows and sofa includes 4 throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Montecito Curve Loveseat | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Pietra Loveseat in Echo Ash, No Welt
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 61.13 × 30 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Pietra |
| Features | Fabric |
Hurley Park Outdoor Loveseat with Cushion
CUSTOM KIT for Laguna Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 5.63 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Provence Loveseat | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
La Jolla Loveseat | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Monterey Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.