La Jolla Loveseat | Custom kit
The La Jolla Loveseat is rendered in high quality, low maintenance aluminum that will stand the test of time. This loveseat features a gently curved X back and seat scaled for comfort, with straight channel legs and subtly curved arms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Espresso finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L51″ x D33″ x H36″ |
| Weight | 55 lbs. |
| Arm Height | 21.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
La Jolla Double Chaise | Stocked kit
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Ottoman | Stocked kit
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Double Chaise | Custom kit
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 52 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Club Chair | Custom kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Club Chair | Stocked kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Sofa | Frame SKU
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Monterey Loveseat in Linen Stone w/ Selt Welt
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Hillside Barn Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 35.38 × 55 in |
| Color | Brown, Gray/Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Series Features | Weatherwood. Synthetic material that looks like wood. Nuvella premium high performance fabric. Stainless steel hardware. Assembly required. Aluminum table supports. Loveseat includes 2 throw pillows and sofa includes 4 throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Emmeline Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 35 × 53.5 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | Mega Tuff HDPE brown “wood look” frames. High performance Nuvella beige fabric. It won’t rust, chip or peel. Stainless steel hardware. Assembly required. P420-835, -838 have two throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Montecito Curve Loveseat | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 5.63 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Provence Loveseat in Canvas Flax w/ Self Welt
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 51.77 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Provence |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Armless Curve Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.33 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Amora Outdoor Loveseat with Cushion
Montecito Curve Loveseat | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.