La Jolla Loveseat | Stocked kit
The La Jolla Loveseat is rendered in high quality, low maintenance aluminum that will stand the test of time. This loveseat features a gently curved X back and seat scaled for comfort, with straight channel legs and subtly curved arms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Espresso finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | L51″ x D33″ x H36″ |
| Weight | 55 lbs. |
| Arm Height | 21.5 in. |
| Seat Height | 18 in. |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
La Jolla Dining Chair | Frame SKU
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Sofa | Custom kit
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla 48″ Round Dining Table
La Jolla Swivel Bar Stool | Stocked kit
La Jolla Ottoman | Custom kit
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Dining Chair | Custom kit
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Ottoman | Stocked kit
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Chaise Lounge | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
Redondo Armless Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Redondo Armless Curve Loveseat
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 69.33 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
CUSTOM KIT for Laguna Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 5.63 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Fabric |
Amora Outdoor Loveseat with Cushion
Redondo Loveseat in Cast Silver, No Welt
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Montecito Curve Loveseat | Frame SKU
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 75 × 35 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Montecito |
| Features | Fabric |
Emmeline Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 35 × 53.5 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | Mega Tuff HDPE brown “wood look” frames. High performance Nuvella beige fabric. It won’t rust, chip or peel. Stainless steel hardware. Assembly required. P420-835, -838 have two throw pillows. |
| Brand | Ashley Furniture |
Redondo Loveseat | Frame SKU
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 35 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | Redondo |
| Features | Fabric |
Coastline Bay Outdoor Loveseat with Cushion
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 71 in |
| Color | Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Series Features | Brown resin wicker woven on an aluminum frame. High performance Nuvella fabric. Stainless steel hardware. Two throw pillows included with loveseat, four throw pillows included with sofa. |
| Brand | Ashley Furniture |
Hyland Wave Outdoor Glider Loveseat
CUSTOM KIT for Monterey Loveseat
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 55.51 × 39 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Monterey |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.