La Jolla Swivel Bar Stool | Stocked kit
Sunset West’s classic La Jolla Bar Stool is rendered in high quality, low-maintenance aluminum that will stand the test of time. This stool features a gently curved X back and seat scaled for comfort, with swivel base and subtly curved arms. Pairs excellently with the La Jolla Pub Table.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fully welded, scratch-resistant powder-coated aluminum frame in Espresso finish | Yes |
|---|---|
| Weather resistant, high-resiliency foam cushions | Yes |
| Stocked in Premium Sunbrella fabric in Canvas Flax | Yes |
| Commercial Quality Construction | Yes |
| Custom Cushions available | Yes |
| Dimensions | W23″ x D25″ x H46″ / 30 lbs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
La Jolla Sofa | Stocked kit
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Swivel Counterstool | Stocked kit
La Jolla Ottoman | Frame SKU
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Chaise Lounge | Stocked kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 26 × 34 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Cream |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Loveseat | Custom kit
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Club Chair | Custom kit
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla Ottoman | Custom kit
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | White |
| Collection | La Jolla |
| Features | Fabric |
La Jolla End Table
La Jolla 48″ Round Dining Table
Coronado Barstool | Frame SKU
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Brown |
| Collection | Coronado |
| Features | Fabric |
Milano Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 36 × 28 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Contemporary |
Redondo Outdoor Loveseats
Naples Stackable Sling Dining Chair
Naples End Table
Dana Hanging Chair
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 44 × 79 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Beige, White |
| Features | Customizable, Fabric, Metal |
| Style | Transitional |
Rendondo Outdoor Sofas
Redondo Club Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31 × 31 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Grey |
| Features | Customizable |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.