Darcie, Cocktail Table, Faux-wood
Relax in style with the Darcie faux-wood cocktail table. Its clean, modern lines and real wood appearance bring contemporary charm to any space. The 36-inch round top boasts architectural flair, while black iron bracket legs add a touch of industrial chic. Crafted with a faux-wood finish, it offers the warmth of wood without the upkeep. The round shape creates an open, inviting feel, perfect for easy movement in your living room.
Product Details
| Crafted with black iron legs, engineered woods and printed faux-wood paper veneer | Yes |
|---|---|
| Plastic glides keep the table from scratching floor | Yes |
| 150 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Faux-wood offers the a more uniform and consistent wood appearance in an affordable presentation | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| The faux-wood is finished in a natural wood look accented by black iron legs | Yes |
| Product Size | 36 x 36 x 18 in |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Coffee |
| Style | Industrial |
| Collection | Darcie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Allan Round Coffee Table
Amner Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Chicago Coffee Table
Brooklyn Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Darlington Cocktail Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.