Cocktail Table
In a light-and-airy style that’s a breath of fresh air, this distinctive cocktail table has a dark charcoal textured metal frame, base and X-stretcher and a creamy beige marble top in a blend of neutrals to fit in a wide range of interiors.
Product Details
| Carton Height | 21.00 |
|---|---|
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 113.30 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 42.00 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Marble and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 92.6 |
| Image Role Data | {“5914_80110_113_151_00_room”:[“Room Image 1″],”5914_80110_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5914_80110_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 92.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5914-80 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Console Table
End Table
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Trenton Rectangle Cocktail Table
Chicago Coffee Table
Santa Fe Coffee Table
Darsa Cocktail Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Atlas Coffee Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.