Willowbrook Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | bolt-on rails. |
|---|---|
| Construction & Features | slats with support legs. |
| Construction & Features | floor protectors. |
| Construction & Features | configuring with 2 open nightstands and hutches on sides. |
| Construction & Features | Features of Open Nighstand and Hutch:. |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer on top. |
| Construction & Features | 2 fixed bottom wood shelves. |
| Construction & Features | tinted drawer w/english dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | wire management. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | USB charger. |
| Construction & Features | weight capacity: 50 lbs for top, 100 lbs for each shelf. |
| Construction & Features | 1 metal lamp shade on top. |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 1 LED light w/wire management. |
| Construction & Features | upholstery on headboard. |
Additional information
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 66.13 × 24 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through and M10868 Natural Fabric |
| Style | Transitional |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5324-54F
Category: Uncategorized
Tags: Bed Parts, Egg Shell White w/slight rub through and M10868 Natural Fabric, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Willowbrook B5324-10 Drawer Chest
Willowbrook B5324-20 Drawer Dresser
Willowbrook Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Willowbrook B5324-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook Wood King Panel Bed Upholstered Headboard KD
Willowbrook B5324-55A Complete Queen Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-05T Wood Open Nightstand Hutch w/Lamp SU
Willowbrook B5324-65A Complete King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-74A Complete Cal.King Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-54A Complete Queen Panel Storage Bed
Willowbrook B5324-75B Complete Cal.King Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook B5324-64 Complete King Panel Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.