Console Table
In a light-and-airy style that’s a breath of fresh air, this distinctive console table has a dark charcoal textured metal frame, base and X-stretcher and a creamy beige marble top in a blend of neutrals to fit in a wide range of interiors. The convenient narrow rectangle shape is only 16 inches deep, making it the perfect choice for smaller spaces.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 33.00 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 71.50 |
| Carton Width | 68.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Marble and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 140 lbs |
| Width | 65.00 |
| Weight | 57.8 |
| Image Role Data | {“5914_80110_113_151_00_room”:[“Room Image 1″],”5914_80151_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5914_80151_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 57.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 65 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | 5914-80 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
End Table
Cocktail Table
Stratton Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 48 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Gavin Console
Tess Console Table
Latola Solid Wood Console
Jackson Console Table
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Raiden Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.