Melange Dylian Coffee Table
With the design flair of a luxurious fashion accessory, the Dylian Coffee Table has a gray crocodile exterior with gold metal accents and a dark wood top and base. Crafted of Pine Veneers and Robus Leather, it has an oval shape with an open shelf area.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 22.00 |
|---|---|
| Carton Length | 34.00 |
| Carton Weight | 152.00 |
| Carton Width | 62.00 |
| Depth | 30.00 |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Pine Veneers and Robus Leather |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Width | 58.00 |
| Weight | 130 |
| Image Role Data | {“628_80533_95_detail”:[“Detail Image 1″],”628_80533_534_535_95_room”:[“Room Image 1″],”628_80533_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_80533_95_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 58 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Melange Amberly Credenza
Living Room Melange Molina Cocktail Table
Melange Contours Credenza
Melange Mazarine Credenza
Melange Branched Four Door Entertainment Credenza
Melange Deserie Demilune Chest
Melange Marin 32in Accent End Table
Melange Summit Gorge Entertainment Console
Melange Marguerite Two Door Demilune Chest
Melange Florence Four Door Credenza
Melange Korena Accent Table
Melange Swaley Four Door Credenza
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Stowe Coffee Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Chicago Coffee Table
Zurich Coffee Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Allan Round Coffee Table
Balam Cocktail Table
Amner Coffee Table
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.