Modern Desert Rectangle Cocktail Table
The Desert Rectangle Cocktail Table grounds your living space with a sense of understated drama. Its light, organic Desert finish complements the clean lines and contemporary design, creating a sophisticated and inviting centerpiece for gatherings and conversation.
Product Details
| On casters | Yes |
|---|
| Dimensions | 32 × 64 × 15 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Desert |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modern Cove Drawer Dresser
| Dimensions | 20 × 72 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gray Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Storage |
Modern Brando King Bed with Panels
| Dimensions | 89 × 163 × 80 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Customizable, Fabric |
Modern Atlas Drawer Nightstand
Modern Riverine Accent Table
Modern Colina Bed King
| Dimensions | 102 × 85 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Decker King Wall Bed
| Dimensions | 87 × 81 × 52 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Muse Bunching Table Small
Modern Breeze Nightstand
Modern Luna Mirror
Modern Juno Side Chair
| Dimensions | 23 × 23 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Kira Stool
| Dimensions | 16 × 16 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Modern |
| Features | Fabric |
Modern Sable Desk
Balam Cocktail Table
Allan Round Coffee Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Amner Coffee Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Darsa Cocktail Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.