Origins Coffee Table
Our Origins Occasional Collection pays homage to minimalism with a relaxed aesthetic and coastal feel. The sand-blasted surface treatment on solid Mango wood adds a warm and textured effect, making each piece unique. These tables offer a harmonious blend of contemporary and classic design elements, with clean lines, generous proportions, and rounded edges.
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 62 × 14 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary Coastal |
| Collection | Origins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Origins Storage Coffee Table
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 50 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary Coastal |
| Collection | Origins |
| Features | Storage |
Origins Round Coffee Table
Balam Cocktail Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Mercer Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dakota Round Coffee Table
Carson Coffee Table
Darsa Cocktail Table
Brooklyn Cocktail Table
Atlas Coffee Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.