Origins Round Coffee Table
Our Origins Occasional Collection pays homage to minimalism with a relaxed aesthetic and coastal feel. The sand-blasted surface treatment on solid Mango wood adds a warm and textured effect, making each piece unique. These tables offer a harmonious blend of contemporary and classic design elements, with clean lines, generous proportions, and rounded edges.
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 14 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary Coastal |
| Collection | Origins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Origins Storage Coffee Table
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 50 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary Coastal |
| Collection | Origins |
| Features | Storage |
Origins Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Stowe Coffee Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Dakota Round Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Brooklyn Cocktail Table
Amner Coffee Table
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.