Roma, Lift-top Cocktail Table
Contemporary style in a shadow grey finish, Roma offers aesthetic and practicality in one package. This mixed media marvel of chrome engineered woods and Silvershield® tops packages together beauty and the immense function of a Lift-Top Cocktail. Work or dine from your living room couch with a simple lift of the top. With undertop storage for devices or remotes, the Roma Lift-Top Cocktail promises to make your life not only easier but more stylish as well.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of chrome with Silvershield® tops and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Silvershield® Tops give realistic wood look while resisting stains and scratches | Yes |
| Styling details include rustic appearance combined with canted chrome legs, simulated chevron veneer pattern | Yes |
| Lifts easily with a pull of the top | Yes |
| Undertop storage space for remotes or other items | Yes |
| Bottom shelf offers space for storage or display | Yes |
| Product Size | 47.5 x 24 x in |
| Dimensions | 24 × 47.5 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Roma |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Balam Cocktail Table
Atlas Coffee Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Zurich Coffee Table
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.