Silvius Cocktail Table
The Silvius cocktail table joins natural shapes with modern materials in an eye-catching design. A cast tree stump base supports a tempered glass top with an eased edge. A bright white finish reveals the character and beauty of the wood. The unique, organic design of this artistic table engages from every angle.
Product Details
| Cubes | 28.24 |
|---|---|
| Kitted Skus | 386017, 386017G |
| Overall Product Height | 16.63 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Shown | 386017 Silvius Cocktail Table Base and 386017G Silvius Cocktail Table Top |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 197.0 |
| Total Shipping Weight | 197.0 |
| Website Material | Glass and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Tempered Starfire 1/2″ thick glass top with eased edge | Yes |
| Cast tree-stump table base | Yes |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 16.63 in (42.24 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| Qty On Hand | 14 |
| Dimensions | 48 × 48 × 16.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern Organic |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Flora Entertainment Credenza
Kelsey Fabric Sectional
| Dimensions | 74 × 99 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (24″ x 16″)
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tyre Fabric Ottoman
| Dimensions | 50 × 50 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (20″ x 16″)
| Dimensions | 20 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Pascal Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 37 × 32 × 46.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Barcelona Entertainment Credenza
| Dimensions | 18.75 × 72 × 33.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Amara Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40 × 98 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Dalton Dining Table
Gambol Panel Bed King
| Dimensions | 91 × 86 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arlyn Nightstand
Alana Fabric Chair
| Dimensions | 33 × 32.5 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Stowe Coffee Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Darlington Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Amner Coffee Table
Dakota Round Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Atlas Coffee Table
Brooklyn Cocktail Table
Dalenville Coffee Table
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 17.38 × 55.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.