Cascade Console Table
In a serene neutral color palette and crafted in a tactile lacquered burlap finish with a subtle metal inlay with an alluring sparkle, the Cascade table offers cubby-like storage and display areas to clear your clutter and infuse your space with tranquility. At only 16 inches deep, this piece will fit in tight spaces. One fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.80 |
| Carton Length | 19.30 |
| Carton Weight | 184.50 |
| Carton Width | 83.10 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 147.3 |
| Image Role Data | {“6120_85003_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85003_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_85003_05_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 147.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 76 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Upholstered Arm Chair
Cascade End Table
Cascade Upholstered Side Chair
Cascade Six-Drawer Chest
Cascade Credenza
Cascade Square Cocktail Table
Cascade Two-Drawer Nightstand
Cascade One-Drawer Nightstand
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade Bookcase Base and Hutch
Perrine White Console Table
Raiden Console Table
Adrian Console Table
Tess Console Table
Richmond Console Table
Jackson Console Table
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Compass Console Table
Catalina Console Table
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Acosta Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.