Cascade Six-Drawer Chest
Svelte and sophisticated in a serene soft finish on Oak Veneers with tactile reeded drawer fronts, the Cascade Chest with six self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage. The Terrain finish on oak veneers is dry-brushed for a casual appeal, and accented by champagne-colored bar pull hardware and slender metal legs joined by an X-stretcher. The top drawer has a removable gray liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st-5th Row Drawer Dimensions | 35.375W x 15.75D x 4.875H |
| 1st-5th Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 6th Row Drawer Dimensions | 35.375W x 15.75D x 5.625H |
| 6th Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 58.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 302.90 |
| Carton Width | 43.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 54.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 264 |
| Image Role Data | {“6120_90110_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_90110_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90110_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 264 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Round Mirror
Cascade End Table
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade Upholstered Side Chair
Cascade Accent Chair
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Console Table
Cascade Rectangle Dining Table with 1-22 in Leaf
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Cascade Three-Drawer Nightstand
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Base
Cascade Upholstered Arm Chair
Casa Paros Tall Drawer Chest
Modulum Door Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Trianon Armoire
Silhouette Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Serenity Five Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Monolith Tall Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.