Cascade King Panel Bed
Infuse your master suite with calm and tranquility with the Cascade King Panel Bed, featuring a sophisticated contrast of materials. Crafted of Oak Veneers in a soft taupe finish with dry brushing, this statement bed is accented with champagne-colored metal inlays for an alluring sparkle. Includes the headboard, footboard and rails.
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers and Metal Inlay |
|---|---|
| King sizeChampagne metal inlay on headboard and footboardFinish: Terrain: a soft, taupe finish on oak veneers. Champagne colored metal inlay.Distressed Finished: Dry brushing | Yes |
| Finish | Terrain: a soft, taupe finish on oak veneers. Champagne colored metal inlay. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 293 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.25 × 83 × 64.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Queen Panel Bed
Cascade Queen Sleigh Bed
Cascade Six-Drawer Chest
Cascade End Table
Cascade Credenza
Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
Cascade End Table
Cascade Credenza
Cascade Six-Drawer Dresser
Cascade Pedestal Dining Table
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.