Cascade Six-Drawer Dresser
Svelte and sophisticated in a serene two-tone finish combining a palette of white, cream and taupe, the Cascade Dresser with six self-closing drawers is a stylish statement piece brimming with storage. The top drawers have a removable gray felt liner, the right top drawer has a removable gray felt jewelry tray and the bottom drawers are cedar-lined. The outside of the case is in Pebble Beach, a lacquered burlap finish, and the drawer fronts are in a soft white finish in cast resin accented by champagne-colored bar pull hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawersTop drawers have removable gray felt linerRight top drawer has removable gray felt jewelry trayBottom drawers are cedar-linedFinish: Outside of case: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Drawer fronts: Chalk: cast resin in a soft | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 24.10 |
| Carton Weight | 303.00 |
| Carton Width | 69.00 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 29W x 15.25D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 65.00 |
| Weight | 267 |
| Image Role Data | {“6120_90002_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90466_015_002_007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_90002_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90002_05_top”:[“Top Silo Image 1”] |
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 65 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Console Table
Cascade Upholstered Arm Chair
Cascade File Cabinet
Cascade Six-Drawer Dresser
Cascade Queen Panel Bed
Cascade Bookcase Base
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Round Mirror
Cascade Entertainment Console
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Server
Cascade Credenza
Foundations Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Silhouette Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Lowe Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Antique 6 Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.