Cascade Queen Sleigh Bed
Create a resort-like retreat in your master bedroom with this statement bed in the organic Pebble Beach lacquered burlap finish and trimmed in oak veneers in a soft taupe Terrain color for a serene color palette. Includes headboard, footboard and rails.
Product Details
| Primary Materials | White Oak Solids and Burlap |
|---|---|
| Queen sizeGlazed burlap covered with wood trimFinish: Pebble Beach: lacquered burlap finish. Trim: Terrain: a soft, taupe finish on oak veneersDistressed Finished: Dry brushing and shading | Yes |
| Finish | Pebble Beach: lacquered burlap finish. Trim: Terrain: a soft, taupe finish on oak veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.25 × 66.5 × 65.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Round Mirror
Cascade California King Sleigh Bed
Cascade Three-Drawer Nightstand
Cascade Credenza
Cascade Pedestal Dining Table
Cascade Square Cocktail Table
Cascade Writing Desk
Cascade Queen Panel Bed
Cascade End Table
Cascade Four-Drawer Bachelor Chest
Cascade Console Table
Cascade Entertainment Console
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Parota Parota, King Bed
Parota Platform Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.