Cascade Three-Drawer Nightstand
The sleek and modern Cascade 3-drawer nightstand combines the Pebble Beach lacquered burlap finish on the outside of the case with a cast resin soft white Chalk finish on the drawer fronts, accented by champagne-colored bar-pull hardware. Three self-closing drawers and a USB port and cord clip are featured.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 31.75 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 176.50 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 32.00 |
| Weight | 150 |
| Image Role Data | {“6120_90116_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90116_05_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6120_90116_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Queen Panel Bed
Cascade Square Cocktail Table
Cascade Console Table
Casual Dining Cascade Pedestal Dining Table Base
Cascade Credenza
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Upholstered Side Chair
Cascade King Panel Bed
Cascade Upholstered Arm Chair
Home Office Cascade Bookcase Hutch
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Credenza
Balam 2 Drawer, Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.