Cascade Credenza
With a tranquil Zen vibe, the versatile Cascade Credenza is crafted of Oak Veneers in a soft taupe finish with slender metal legs. The Terrain finish is dry-brushed for a casual and tactile feel with reeded fronts on the two doors. The pair of doors has soft-close hinges and touch latches and one adjustable shelf behind.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 42.25W x 7.25D x 11H |
| Base Panel Opening | 42.25W x 7.25D x 9.875H |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 161.00 |
| Carton Width | 47.75 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 44.25 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 145 |
| Image Role Data | {“6120_85006_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85006_80_90007_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_85006_80_silo”:[“Silo Im |
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 44.25 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Display Cabinet
Cascade Cocktail Table
Cascade Console Table
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Bookcase Base and Hutch
Cascade Rectangle Cocktail Table
Cascade King Panel Bed
Cascade California King Panel Bed
Cascade Queen Sleigh Bed
Cascade Square Cocktail Table
Cascade One-Drawer Nightstand
Cascade Three-Drawer Nightstand
Astral Plains 3 Door Accent Cabinet
Kaley Etagere
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Stratton Black Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Cormmet Accent Table
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 21 × 19.88 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid mango wood in dark brown finish and black finished metal. Oblong design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Ceilby Accent Table
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21.13 × 14 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Constructed of solid wood in wire brushed black finish. Fluted base design. Coordinates with A4000601 and A4000602. |
| Brand | Ashley Furniture |
Laguna Accent Table
Zina Accent Table
Oslo Entertainment Console
| Dimensions | 20 × 80 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Onyx |
| Style | Modern |
| Collection | Oslo |
| Features | Power |
Cascade Nesting Tables
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Bronze |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.