Chapman Console Table
The Chapman Console Table combines a shapely, slim Art Deco silhouette with White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish that reveals the woodgrain, accented by forged pewter ferrules. The narrow 16-inch deep console is versatile for a variety of spaces.
Product Details
| Narrow, rectangle shapeMetal ferrulesFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary styleDistressed Finished: Sandblasting, wirebrushings, worm | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | White Oak Veneers and Metal Ferrules |
| Finish | The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary style |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 80.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 80 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Chapman Leg Table with 1-24 in Leaf
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Chapman Drink Table
Chapman Mixed Media Rectangle Cocktail Table
Chapman Metal Nesting Tables
Chapman Five-Drawer Chest
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman Five-Drawer Chest
Chapman California King Panel Bed
Chapman Three-Drawer Nightstand
Chapman Round Cocktail Table
Chapman Shou Sugi Ban Entertainment Console
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Acosta Console Table
Compass Console Table
Equinox Console Table
Oslo Console Table
Latola Solid Wood Console
Highland Park Console Table
7781 Blackburn Console
Perrine White Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.