Laguna Sofa Back Table
The Laguna Living Room Collection is offered in a wire-brushed multi-step glazed finish, in a complimenting Weathered Steel color. Special features include hardware with an antiqued pewter finish, and decorative metal corner brackets on all items.
Product Details
| Weathered Steel Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwoods | Yes |
| Antiqued metal hardware with pewter finish | Yes |
| Decorative metal corner brackets | Yes |
| Two storage drawers | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Product Dimensions | 52″W x 18″D x 30″H |
| Weight | 84 Lbs. |
| Cube | 11.3 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered Steel |
| Collection | Laguna |
| Product Cube | 11.3 |
| Carton Weight | 83.6 |
| Product Weight | 74.8 |
| Color Code | WST |
| Color Name | Weathered Steel |
| Carton Dimensions | 54.92″W x 24.41″D x 14.57″H |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Chest
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 38.5 × 53.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | WST |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Dresser
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 65.13 × 37.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Floor Mirror
Laguna End Table
Laguna Gentleman’s Chest
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 60.5 × 49.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | WST |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Queen Bed
Laguna 84″ TV Console
Laguna Nightstand
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28.13 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Gentleman’s Chest
Laguna King Bed
Laguna Coffee Table
Laguna 70″ TV Console
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Richmond Console Table
Adrian Console Table
Linea Console Table
Darsa Console Table
Compass Console Table
Gavin Console
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Deen Console Table
Perrine White Console Table
4 Door Console IFD5721CNS
Oslo Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.