Laguna Dresser
The Laguna Bedroom Collection is offered in a wire-brushed multi-step glazed finish, in a complimenting Weathered Steel color. Special features include hardware with an antiqued pewter finish, and decorative metal corner brackets on all items. This collection also offers two unique items, a Floor Mirror and a Storage Bench; perfect items to round out any bedroom revamp!
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Weathered Steel Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Hardwood Solids | Yes |
| Antiqued metal hardware with pewter finish | Yes |
| Decorative metal corner brackets | Yes |
| Bottom drawers feature Cedar lined panels | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Product Dimensions | 65.13″W x 19.25″D x 37.5″H |
| Weight | 222 Lbs. |
| Cube | 33.79 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 65.13 × 37.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | WST |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Mirror
Laguna Gentleman’s Chest
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 60.5 × 49.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | WST |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Chairside Table
Laguna Nightstand
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28.13 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna End Table
Laguna Gentleman’s Chest
Laguna Chest
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 38.5 × 53.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Chest
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 38.5 × 53.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | WST |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Dresser
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 65.13 × 37.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Storage Bench
Laguna Floor Mirror
Laguna King Bed
Tribeca Dresser
Foundations Dresser
Menton Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Parota 7 Drawer Dresser
Haines Dresser
| Dimensions | 20 × 63 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.