Laguna Chest
The Laguna Bedroom Collection is offered in a wire-brushed multi-step glazed finish, in a complimenting Weathered Steel color. Special features include hardware with an antiqued pewter finish, and decorative metal corner brackets on all items. This collection also offers two unique items, a Floor Mirror and a Storage Bench; perfect items to round out any bedroom revamp!
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Weathered Steel Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Hardwood Solids | Yes |
| Antiqued metal hardware with pewter finish | Yes |
| Decorative metal corner brackets | Yes |
| Bottom drawers feature Cedar lined panels | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Hardwood Solids |
| Product Dimensions | 38.5″W x 19.25″D x 53.3″H |
| Weight | 207 Lbs. |
| Cube | 29.69 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Weathered Steel |
| Collection | Laguna |
| Product Cube | 29.69 |
| Carton Weight | 206.8 |
| Product Weight | 181.5 |
| Color Code | WST |
| Color Name | Weathered Steel |
| Carton Dimensions | 41.13″W x 23″D x 52.95″H |
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 38.5 × 53.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Laguna Floor Mirror
Laguna Dresser
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 65.13 × 37.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna Gentleman’s Chest
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 60.5 × 49.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | WST |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna 70″ TV Console
Laguna Nightstand
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 28.13 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Laguna |
| Features | Storage |
Laguna 84″ TV Console
Laguna End Table
Laguna Coffee Table
Laguna Gentleman’s Chest
Laguna King Bed
Laguna Storage Bench
Laguna Mirror
5 Drawer Chest 6441CHT
Prado Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Casa Paros Tall Drawer Chest
Menton Tall Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.