Carpenter Brown Sofa Table
Showcase your family photos or display your cherished collectibles with the Carpenter sofa table. Versatile enough to stand on its own in an entryway or as a companion to a sofa or sectional, this table features a planked wood top and an open lower shelf to offer ample display area. Hand-worked metal frames and exposed bolt heads provide an industrial vibe, while distressed acacia planks give a reclaimed, rustic look. This table’s light brown rustic style is sure to elevate your living space.
Product Details
| Collection | Carpenter |
|---|---|
| Style | Rustic Farmhouse |
| Type | Sofa Tables |
| Carton Volume | 5.795 |
| Carton Weight | 72.500 lb |
| Product Weight | 69 lb |
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 49 × 28 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Rustic Farmhouse |
| Collection | Carpenter |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Carpenter Brown Square Coffee Table
Carpenter Brown Lamp Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Carpenter Brown Sofa Table
Carpenter Brown Chairside Table
Carpenter Brown Chairside Table
Carpenter Brown Rectangular Lift-Top Coffee Table with Casters
Carpenter Brown Rectangular Lift-Top Coffee Table with Casters
Carpenter Brown Lamp Table
Tiffany Sofa Table
Lanfer T5957-73 Sofa Table
Onix Metal Base Sofa Table
American Life Amani Living Room Amani Sofa Table
Mezquite Sofa Table
Wiltshire T4701-73 Rectangular Sofa Table
Toscana 2 Drawer Sofa Table
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.75 × 16 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Toscana |
| Features | Storage |
Walnut 3 Drawer, Sofa Table
| Weight | 68.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 16.25 × 31.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Tiffany 1 Shelf, Sofa table 94″
Alban 1 Drawer, Sofa Table
Tiffany Sofa Table
Ashleigh Flip Out Sofa Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.