5/0 Queen Platform – Atenas
Bring the beauty of nature indoors with the Atenas Bedroom Set. Experience the harmony of style and functionality. Made from Mango and Melina wood, it features a multi-step lacquer finish that provides a smooth and polished appearance, making it not only aesthetic but also easy to maintain. The natural brown finish accentuates the wood’s unique grain patterns, guaranteeing that each item is unique. The Atenas collection’s versatile style suits any setting, making it a perfect addition to any space. It creates a warm, inviting, and serene retreat and relaxation atmosphere.
Product Details
| Crafted of sustainable mango melina wood | Yes |
|---|---|
| Multi-step lacquer brown finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| It features dovetail joints, a time-honored woodworking technique. | Yes |
| Finger joints on each slab for additional strength and stability. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King Sizes. | Yes |
| Box spring is not required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Brown |
| Material | Engineered Melina |
| Other Material | Metal |
| Finish | Multi-step lacquer in a brown finish. |
| Weight | 113.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 70.75 × 83.75 × 14.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Atenas 6 Drawer, Dresser
| Weight | 188.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.25 × 21 × 43.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
Atenas 4 Drawer, Chest
| Weight | 141.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 21 × 48.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
5/0 Queen Headboard – Atenas
Atenas 4 Drawer Chest
| Weight | 141.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 21 × 48.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
Atenas 2 Drawer, Nightstand
| Weight | 57.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21 × 24.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Platform – Atenas
Atenas Mirror
Atenas 2 Drawer Nightstand
| Weight | 57.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21 × 24.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Platform – Atenas
5/0 Queen Platform – Atenas
Atenas 6 Drawer, Dresser
| Weight | 188.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.25 × 21 × 43.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.