Aubrey 78-96″ Table Top W/18-inch Leaf, Driftwood
The 78-96″ long Aubrey Table Top helps form the foundation of the Aubrey Dining Table. Finished in a lustrous waxed driftwood, this top expands from 78 inches to 96 inches with the addition of the included 18-inch leaf to seat up to ten guests. Quickly go from intimate to inclusive with a quick table conversion and keep the atmosphere going. Modern, clean but with a touch of rustic, thanks to the wire brushing finish technique, this top adds a beautiful centerpiece to any dining room.
Product Details
| Expertly crafted of acacia veneers, Asian hardwood solids and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Kiln-dried wood helps prevent warping, splitting, cracking and developing mildew. | Yes |
| The 78-inch top expands with the insertion of the included 18-inch leaf for a 96″ table that seats up to ten guests | Yes |
| The wood is hand-stained in a natural multi-step waxed driftwood finish with contrasting black stretchers that highlights the natural grain and knots of the wood | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aubrey Waxed Driftwood 7-piece 78-96″ Dining Set
Aubrey 24″ Counter Chair, Camel Vegan Leather With Black Wood Finish
Aubrey Black 7-piece 78-96″ Dining Set
Aubrey Server, Brown
| Weight | 2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Storage |
Aubrey 54″ Round Dining Table, Driftwood With Black Stretchers
Aubrey 24″ Counter Chair, Gray Vegan Leather With Driftwood Finish
Aubrey Side Chair, Gray Vegan Leather With Driftwood Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 21 × 35.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Aubrey |
| Features | Leather |
Aubrey Server, Black
| Weight | 2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 54 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Aubrey |
| Features | Storage |
Aubrey 5-piece 54″ Round Dining Table Set
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Craftsman/Mission |
| Collection | Aubrey |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.